Czym jest poduszka finansowa i ile powinna wynosić?
W czasach, w których sytuacja ekonomiczna jest niepewna dobrym rozwiązaniem wydaje się być ochrona w postaci poduszki finansowej. Poduszka finansowa jest zabezpieczeniem na wypadek nieprzewidzianych, niespodziewanych wydatków i zdarzeń losowych czy awaryjnych, chroni domowy budżet oraz finanse osobiste. Z pieniędzy zgromadzonych w ramach poduszki finansowej korzysta się w nagłych sytuacjach.
Podczas określania wysokości poduszki finansowej warto wziąć pod uwagę różne możliwe scenariusze – nie tylko utratę pracy przez któregoś z członków gospodarstwa domowego, ale również poważną chorobę czy chociażby awarię niezbędnego sprzętu AGD. Odpowiednia wysokość środków w finansowej poduszce bezpieczeństwa jest kwestią indywidualną. Przyjmuje się i szacuje, że minimalnie powinna ona wynosić 3 – krotność wydatków miesięcznych. Dla rodziny zaleca się poduszkę finansową w wielkości 6 – krotności wydatków miesięcznych, tj. wariant optymalny Idealną kwotą i doskonałą okolicznością jest kwota równa 12 – krotności wydatków miesięcznych. Pozwala to nie tylko na odłożenie wartości bezpieczeństwa ale również na inwestowanie i pomnażanie zgromadzonych środków pieniężnych, przy określonym, akceptowalnym poziomie ryzyka Poduszka finansowa nie ma granicy górnej, może więc być dowolnie wysoka.
Im wyższa wartość poduszki finansowej, tym większy psychiczny komfort!
Przy zarządzaniu środkami z poduszki finansowej warto pamiętać, by nie przeznaczać ich na niepewne inwestycje. Powinna ona bowiem służyć jako zabezpieczenie finansowe, a nie okazja do pomnażania majątku. Sposobów na zbudowanie zabezpieczenia finansowego istnieje kilka. Nie ma jednego właściwego. Każda osoba powinna znaleźć taki, który okaże się dla niej najwygodniejszy i najbardziej skuteczny. Najważniejszą zasadą jest regularność. Jak wskazują specjaliści od rynku finansowego odkładnie regularnie od pięciu do dwudziestu procent regularnych dochodów nie powinno stanowić żadnego problemu przy właściwym planowaniu wydatków. Jeśli chce się łatwiej budować poduszkę finansową ważne jest również odpowiednie analizowanie wydatków oraz ich planowanie. Pozwala to na ograniczenie stałych oraz niepotrzebnych wydatków. W ten sposób można znacznie zwiększyć kwotę, która może być regularnie gromadzona w celu budowania poduszki finansowej. Ponadto wszelkie nadwyżki finansowe trafiające na konto poduszki finansowej przyspieszy z pewnością oszczędzanie.
Gdzie trzymać zaoszczędzoną sumę pieniędzy?
Prostym rozwiązaniem jest konto oszczędnościowe czy lokata długoterminowa. To stosunkowo bezpieczne wyjścia. Jednak niska stopa procentowa, wpływająca na oprocentowanie lokat i kont, oznacza mały zysk. Innym ciekawym sposobem są pożyczki społecznościowe. Social lending to zobowiązanie finansowe zawierane między firmami lub osobami prywatnymi potrzebującymi dodatkowej gotówki a inwestorami indywidualnymi. Do tego typu transakcji dochodzi za pośrednictwem specjalnych serwisów internetowych. Mogą to być, np. dedykowane ku temu platformy online. W umowie zawieranej między inwestorem a klientem nie uczestniczą banki ani firmy pozabankowe. Inwestowanie w pożyczki społecznościowe za pośrednictwem serwisu internetowego jest dostępne dla każdej osoby, która jest pełnoletnia i posiada określony na ten cel kapitał. Pożyczanie społecznościowe to także alternatywna pomoc dla przedsiębiorców, którzy z jakichś powodów nie mogą skorzystać z bankowych instrumentów finansowych. Rozwój internetu i nowoczesnych technologii pozwolił na spopularyzowanie w większej skali pożyczek społecznościowych, w ramach których zwykli ludzie pożyczają sobie pieniądze na dogodnych, ustalanych wspólnie warunkach.
Wracając do kwestii poduszki finansowej, to fundament dla naszych dalszych inwestycji. Jednak komponując swoją poduszkę finansową trzeba pamiętać o podstawowej zasadzie jej tworzenia, a mianowicie dostępności środków oraz celu, czyli wygospodarowanie nadwyżki finansowej na nieplanowane i zaskakujące wydatki.